Olimpia 2016: Rio de Janeiro
Százhúsz évvel a modernkori játékok születése után először rendezheti Dél-Amerika a nyári olimpiai játékokat: a NOB koppenhágai ülésén a tagok Rio de Janeiro pályázatát tartották a legjobbnak. A szavazás során először Chicago búcsúzott, majd Tokió esett ki, azaz a döntőt a latinok, Madrid és Rio de Janeiro vívta. Az utolsó szavazási forduló 66 : 32 aránya elsöprő győzelmet hozott Rio , számára.
A házigazda
Az agglomerációval együtt 12 milliósra teszik Rio lakosságát, magát a várost 6 millióan lakják. Brazília gazdasága a Világbank adatai szerint a 10. legnagyobb a világon, 1.6 trillió dolláros GDP-vel, ebből Rio 202 millliárdot állított elő 2008-ban.
Anyagiak
Rio városa már elfogadta az olimpiai törvényt, az ország is nemsokára ratifikálja - miközben a kormányzat bejelentette, hogy egy speciális, a gazdasági növekedést gyorsító csomagot állított össze: az e mögé rakott 240 milliárd dollár a fedezete az olimpiarendezésnek is.
Magának az eseménynek a büdzséje 2.82 milliárd dollár, amiből 31 százalékot remélnek a NOB-tól és a Top Szponzoroktól, míg a helyi támogatóktól 570 milliót várnak (kevesebb, mint egyharmada a chicagói terveknek). A jegyekből 406 millió, adományokból 30 millió folyik be, míg az állam és a riói önkormányzat 692 milliós direkt támogatást nyújt.
A térség relatív elmaradottsága visszaköszön a további beruházásokra szánt összegekben: 11.1 milliárd dollárt költenének a fejlesztésekre. Ebből 5.5 milliárdot a közlekedésre (reptér, tömegközlekedés), 1.2 milliárdot környezetvédelemre, 770 milliót az energiaellátás modernizálására és 813 milliót a biztonsági berendezések színvonalának javítására. A közvetlenül az olimpiához kapcsolódó invesztíciók 3.1 milliárd dollárt tesznek ki: 479 millió jut a sportlétesítményekre, 427 millió az olimpiai falura, 812 millió a médiafalura, míg 203 millió a sajtóközpontra. Fontos, hogy valamennyi kiadásra teljes körű garanciát adott a brazil kormányzat.
Helyszínek
Négy fő központban rendeznék meg a versenyeket: ellentétben a másik három pályázóval, Rióban jóval nagyobbak a távolságok, ugyanakkor fontos érv, hogy ezáltal egy amúgy is csodálatos város születhetne újjá, hiszen négy gócban indulna meg a modernizáció. A játékok szívét a Barra nevű városrész jelentené: ez egy most fejlődésnek induló terület, ahol számottevő infrastrukturális beruházásokat szeretnének végrehajtani, melynek kiváló katalizátora lenne az olimpiai falu, a médiafalu, a sajtóközpont, valamint az egészet magába foglaló Olimpiai Park kialakítása.
A másik fontos rész - természetesen - Rio emblémája, a földkerekség egyik leghíresebb tengerpartja, a Copacabana: itt a szabad ég alatt űzhető sportágak viadait rendeznék meg, ideiglenes létesítményekben. A Dedoro-zóna szintén egy fontos fejlesztésre váró terület a fővárosban. Végül a sportvilágban nem kevésbé híres Maracana-városrész, benne a glóbusz legnagyobb stadionjával, amely a felújítást követően a nyitó és a záróünnepség, valamint a futballdöntő helyszíne lenne - emellett a kapcsolódó riói kikötőt is teljesen átalakítanák.
Fontos, hogy kiváló terv született a zónák összekötésére: metróval és expressz buszjáratokkal elsőrangúan lehetne közöttük közlekedni.
Létesítmények
Rio nem a nulláról kezdi, hiszen a 2007-es Pánamerikai Játékokra már több létesítményt is felhúztak, azaz kész az olimpiai szintű uszoda, a Joao Havelange-stadionban némi bővítés után máris kezdődhetnének az atlétikai versenyek (ez unikum a korábbi játékokhoz képest, egyszersmind jelentős könnyítés a szervezőknek, hogy a nyitóünnepség díszleteit nem kell rohammunkában eltakarítani az atléták „elől"), és készen áll a kerékpár-csarnok, a velodrome is.
Természetesen több új létesítményt is készek felhúzni, amennyiben Riónak ítélik a játékokat, azt pedig a szemlebizottság külön kiemelte, hogy a helyiek rendkívül okosan átgondolt koncepció szerint takarékoskodnak a helyszínekkel, azaz ahol lehet, egymást váltják a sportágak. A létesítmények közül valamennyi 50 kilométeren belül van, de több mint a fele 10 percen belül elérhető a faluból, további 10 pedig kevesebb mint 20 percre fekszik. A többiekhez viszonyítva Rióban van a legkevesebb késznek minősíthető helyszín (10), 8 vár felújításra, ugyanakkor figyelemreméltó, hogy 7 újat mindenképpen felépítenek, s csupán 2 függ a koppenhágai döntéstől; hat ideiglenes létesítménnyel számolnak.
Olimpiai falu
A riói falu tűnik a leginkább sportolóbarátnak: 75 hektáron építenének fel 34, egyenként 12 emeletes apartmanházat, melyekben minden egyes lakóra 22 négyzetméternyi hely jutna. Külön edzőközpont létesülne a falun belül egy 50-es úszómedencével, egy normál atlétikai pályával, további csarnokokkal, amelyekben 9 sportág képviselői gyakorolhatnának, továbbá egy hídon keresztül a falu szomszédságában további kikapcsolódási lehetőség nyílik teniszezésre, strandröplabdázásra, kajakozásra, szörfözésre. Egy tízperces buszozással pedig elérhető lenne a kizárólag a sportolók számára elkülönített tengerparti strand.
Környezetvédelem
Rio a „Zöld Játékok a Kék Bolygóért" jelszót szem előtt tartva tervezi az eseményt: az olimpia ürügyén hatalmas, 3 milliós faültetési programot, továbbá a város tavainak és tengerpartjának teljes megtisztítását tűzte ki célként. Az emisszó terén már így is elég jók a mutatók, hiszen valamennyi taxi gázüzemű, és rengeteg bioetanolt használó apróbb jármű járja az utcákat.
Jegyek, jegyárak
A helyi vásárlóerő miatt egyértelműen a legalacsonyabbak az árak: a 7.1 millió jegy 31 százalékát kevesebb, mint 20 dollárért árulják, az összes jegy átlagára sem haladja meg a 36 dollárt.
Szálláshelyek
Ez okozza a legnagyobb főfájást. Rio ugyan felkapott látványosság, ám sem a belföldi, sem a befektetői, sem a konferenciaturizmus nem olyan volumenű, hogy emiatt akár Tokió, akár Chicago szintű szállodai kapacitással bírjon - és túl nagy mértékben fejleszteni sem érdemes ezt a területet. Azaz a brazilok ugyan „összetolták" a NOB által rendelt 48 ezer szobát, ám ezekből 13 ezer van hotelekben, 25 ezer ezután megépítendő apartmanfalukban helyezkedne el, 8500 a part mellé álló hajók fedélzetén, míg 1700 ún. „aparthotelekben" állna rendelkezésre.
A problémát az jelenti, hogy miközben az 5 csillagos hotelek 320, a négycsillagosak pedig 280 dolláros garantált NOB-árat jeleztek, többségük egy újratárgyalási lehetőséget is kikötött magának a pályázati bizottsággal kötött szerződésben. Ezen túlmenően a hajótulajdonosok egyelőre nem tudtak garantált árat adni, a rióiak mindenesetre jelezték, ha drágábbak lennének a szobák a kandidálásban szereplő árnál, a különbözetet a szervezők fizetik. Nem könnyíti a helyzetet az sem, hogy a komplett médiacsapat 85 százalékát (ami több mint húszezer ember) az újonnan épülő apartmanfalukban helyeznék el, ami rendkívüli kihívást jelent közlekedési szempontból (nem különböző pontokról kell begyűjteni a tudósítókat, hanem egy területről).
A szurkolók elhelyezése is gondot jelenthet, hiszen Rióban összesen 22 ezer hotelszobával számolnak, amelynek egy részét elviszi a NOB.
Összegzés
Előny: Dél-Amerika még sohasem rendezett olimpiát, Rio pedig minden eddiginél komplettebb koncepciót tett le az asztalra. Pekinggel kapcsolatban elhangzott, mennyire fontos, hogy fiatalok tízmillióit oltják be az ötkarikás eszmével: nos, Latin-Amerika 400 millió lakosából 180 millió 25 év alatti, azaz a fiatalság újabb hatalmas szegmense válhat még inkább olimpiapártivá. A játékok újjávarázsolnák Riót (akárcsak annak idején Szöult, majd Barcelonát), ráadásul magasan itt a legnagyobb a lakosok körében mért támogatottság: 85 százalékos.
Hátrány: a négy főbb központ közötti nagyobb távolság rendkívüli kihívást jelent a közlekedés megszervezésénél és még nagyobb beruházást igényel a feltételek megteremtéséhez. A technológiai elmaradottság szembeötlő a többi pályázóhoz képest. A szálláshelyek szűkössége szintén kritikus pont, míg a játékok és támogatóinak reklámozási hatékonyságát jelentősen rontja, hogy 2014-ben Brazília rendezi a futballvilágbajnokságot, azaz négy helyett csak két év marad az olimpiai láz felszökésére.
További képek a rioi pályázatból itt
A további pályázók voltak: Chicago, Tokió, Madrid
Forrás és képek: http://www.mob.hu; http://www.daylife.com/; http://www.rio2016.org.br/en/
4 aranyérem
Vajda Attila, C-1, 1000 méter
Kovács, Janics K-2, 500 méter
Férfi vizilabda válogatott
Sors Tamás, 100 m pillangó
5 ezüstérem
Cseh László, 400 m vegyesúszás
Cseh László, 200m pillangó
Fodor Zoltán, birkózás
Cseh László, 200 m vegyesúszás
Női K-4, 1000 m
6 bronzérem
Mincza-Nébald Ildikó, párbajtőr
Kozzmann, Kiss C-2, 1000 m
Vereczkei Zsolt, 50 m hátúszás
Sors Tamás, 100 m gyorsúszás
Ráczkó Gitta, 100 m mellúszás
Sors Tamás, 400 m gyorsúszás
Szekeres Pál, tőr
4. helyezett
Boczkó Gábor, párbajtőr
Női tőr csapat
Pars Krisztián, kalapácsvetés
Női vizilabda válogatott
Kovács Ervin 50 m hátúszás
Kovács Ervin 50 m pillangóúszás
Kovács Ervin 200 m vegyesúszás
Kovács Ervin 100 m mellúszás
Sors Tamás 200 m vegyesúszás
Krajnyák Zsuzsa párbajtőr
5. helyezett
Knapek Edina, tőr
Bácsi Péter, birkózás
Gyurta Dániel, 200 m mellúszás
Férfi párbajtőr csapat
Férfi K-4, 1000 m
Kammerer, Kucsera K-2, 1000 m
Sors Tamás 50 m gyorsúszás
Papp Gábor cselgáncs
Szabó Nikolett cselgáncs
6. helyezett
Kis Gergő, 400 m vegyesúszás
Sidi Péter, légpuska
4x200-a női gyorsváltó
Zámbó Diána 50m hátúszás